główna strona
wróć
grafika kategorii

Gra Simutrans to chyba najlepsza z gier typu symulacyjno-transportowo-finansowych. Powstaje na różne platformy, zarówno Windows jak i Linux oraz nawet Haiku i Mac OS. Budowana jest już od kilku lat. A... i jeszcze najważniejsze - jest zupełnie za darmo.
Dlaczego Simutrans? Bo ma pewną cechę, której brakuje w innych tego typu grach. Jest zbudowana na bardziej rzeczywistych zdarzeniach. W tej grze - ludzie wiedzą, gdzie chcą jechać, towary należy zawieść od producenta do odbiorcy, ale tylko do tych, którzy mają "umowy handlowe". W innych tego typu grach, towar przewozimy od producenta do odbiorcy - właściwie dowolnego, byle towar się zgadzał, a ludzi też można przewozić z miasta do miasta jak bydło...
I taki prosty przykład: na mapie znajdują się miejscowości: Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Lublin. W Warszawie czekają ludzie, którzy chcą dojechać do Szczecina. Oczywiście, jeżeli wyślemy ich do Lublina to nie pojadą. Ale jeżeli zrobimy połączenie do Gdańska i drugie do Szczecina to oczywiście pojadą do Gdańska, wysiądą na dworcu (przesiadka) i najbliższym pociągiem pojadą do Szczecina.To dlatego ta gra tak mi się podoba - realizm (oczywiście są i pewne uproszczenia w stosunku do rzeczywistości).
W grze występują w zasadzie wszystkie pojazdy transportowe spotykane na świeci. Samochody, tramwaje, pociągi, samoloty, statki. Połączenia z jednej miejscowości do drugiej można łączyć z dowolnych pojazdów. Ja zazwyczaj robię w ten sposób, iż pociągi przewożą pasażerów pomiędzy miastami a wewnątrz działa oczywiście komunikacja miejska - autobusy. Tylko do tramwajów jakoś nie mogę się przekonać. Zawsze wychodzi mi linia deficytowa. Ale może za mało się na nich jeszcze znam.
Oczywiście gra posiada również swoje wady (w zasadzie błędy). Na szczęście nie są one aż tak bardzo denerwujące. Szczególnie dotyczy to błędów w polskim tłumaczeniu. Oczywiście polski język jest dostępny, jednak nie wszystkie komunikaty są dobrze przetłumaczone. Szczególnie, że językiem podstawowym gry jest język niemiecki, co dla mnie osobiście jest szczególnym utrudnieniem.

(c)2007-2016 Waldemar Miotk - ostatnia aktualizacja silnika 06.02.2016 - Twój IP: 3.236.143.154. Ta strona, aby lepiej działać, używa plików cookie przechowywanych na komputerach użytkowników. Wszystkie prawa do tekstów zamieszczonych na stronie są zastrzeżone, chyba że przy konkretnym tekście znajduje się inna informacja.
go up