główna strona
wróć
Pierwsze ruchy w grze Simutrans
Ostatnia zmiana: 15.09.2007, Autor artykułu: Waldemar Miotk
artykul-0007.jpg

Rozpoczynając grę musimy posiadać jakieś podstawowe informacje o jej działaniu. Jak rozpocząć, co i gdzie przewozić, jak kontrolować wydatki?

Cały teren gry opisany jest na prostokącie (tak swoją drogą - tutaj ziemia jest płaska). Po kliknięciu drugiej ikony od lewej z góry ekranu uzyskamy mapę całego terenu (to samo możemy uzyskać po przyciśnięciu klawisza m). Mapę można skalować w stosunkach od 4:1 do 1:4. Na mapie oznaczony jest cały teren gry z miastami, fabrykami i sklepami (markety). Tutaj najłatwiej rozpocząć planowanie pierwszych ruchów, przewozów. Najlepiej zacząć od przewożenia towarów. Ludzie są kapryśni i zaczną jeździć w dużych ilościach jak będą mieć możliwość jazdy do wielu miejsc. Dlatego przewożenie ludzi mając niewiele stacji jest mało opłacalne. Inaczej jest z towarami. Możemy sprawdzić, która fabryka produkuje towar potrzebny któremu odbiorcy i przewozić w zasadzie będąc pewnym zarobku. Na bliskich trasach zarobek jest niewielki, ale trzeba zaczynać od czegoś mniejszego aby zarobić więcej pieniędzy i inwestować w dalsze trasy. Ponadto aby przewozić towary z jednego miejsca do drugiego potrzeba jedynie dwóch stacji, co znacznie obniża koszty.

Aby sprawdzić na jakiej trasie możemy przewozić towary najeżdżamy myszką na pole oznaczone fabryką, kopalnią lub szybem naftowym. Na mapie pokażą się linie - dokąd dany towar możemy wozić - zobacz obrazek poniżej.

Mapa gry w Simutrans

Na powyższej mapie możemy zobaczyć, iż z Szybu naftowego możemy wozić ropę do dwóch Elektrowni olejowych, do Rafinerii oraz do Zakładów przemysłu chemicznego. Elektrownie olejowe, są odbiorcą końcowym, przetwarzają ropę na energię elektryczną (energię elektryczną można poprowadzić do zakładów - poprawi to ich wydajność). Natomiast Zakłady przemysłu chemicznego przetwarzają ropę na towary potrzebne w Aptece w Gdyni oraz zakładach farmaceutycznych i drukarni (zobacz obrazek poniżej).

Mapa w grze Simutrans

W taki sposób należy więc zaplanować trasy przewozu. Z Szybu naftowego do Zakładów przemysłu chemicznego a później do Drukarni, Apteki oraz Farmaceutyki.

Wracając jednak do samego początku gry, zaraz po uruchomieniu widzimy fragment terenu. Mapę przesuwać możemy przy pomocy klawiszy strzałek. Używając myszy możemy przesuwać ekran po przyciśnięciu na ekranie prawym przyciskiem myszy. Zbliżenie i oddalenie mapy uzyskamy poprzez obracanie kółka na myszce lub klawisze < oraz > (Shift i , oraz Shift i .).

To podstawowe informacje potrzebne do rozpoczęcia gry. Więcej informacji o używanych klawiszach można uzyskać wciskając klawisz spacji (odstępu) w trakcie gry.

Ikonka przedstawiająca banknot - to nasze centrum finansowe (można też wcisnąć klawisz F). Tutaj możesz monitorować wszystkie twoje wydatki oraz dochody. Pamiętaj - utrzymanie dróg, pojazdów, torów kosztuje. Jedynie pojazd, który się nie porusza, nie zużywa paliwa, ale też nie zarabia a ciągle traci wartość.

To na początek tyle. Można zaczynać grę. Wszystkie okienka otwierane w trakcie gry można zamknąć poprzez kliknięcie w przycisk X w lewym górnym rogu.
 

Komentarze(0)

Podpis:
W celu potwierdzenia, zaznacz pole pod znakiem: M
Capcha
(c)2007-2016 Waldemar Miotk - ostatnia aktualizacja silnika 06.02.2016 - Twój IP: 3.238.235.248. Ta strona, aby lepiej działać, używa plików cookie przechowywanych na komputerach użytkowników. Wszystkie prawa do tekstów zamieszczonych na stronie są zastrzeżone, chyba że przy konkretnym tekście znajduje się inna informacja.
go up