główna strona
wróć
Transpozycja akordów
Ostatnia zmiana: 17.12.2014, Autor artykułu: Waldemar Miotk
artykul-0055.jpg

Znajdując akordy do jakiegoś utworu (w internecie, w śpiewnikach) bardzo często zdarza się, że jest on w takiej tonacji, że nie da się go prosto i łatwo zaśpiewać. Pomijając zdolności wokalne, zazwyczaj jest to spowodowane nieodpowiednią tonacją. Dla początkujących muzyków problemem mogą być też zawarte w zapisie, zbyt trudne akordy. Ale... Każdy utwór można zagrać w innej tonacji niż standardowa. Nie trzeba kurczowo trzymać się tego, co zostało zapisane przy utworze. Być może akordy w innej tonacji będą również prostsze do zagrania.

Poniżej znajduje się narzędzie służące do konwersji (transpozycji) akordów. Wystarczy w polu tekstowym wpisać akordy, które znamy, wcisnąć przycisk "Transponuj" i otrzymamy jedenaście różnych układów akordów, umożliwiających zagranie tego samego utworu w innej tonacji. Liczba ze znakiem (+) po lewej stronie akordów oznacza o ile półtonów tonacja została powiększona. Oznaczenie (+0) oznacza akordy pierwotnie wpisane. Proszę się nie zdziwić jeżeli będą one nieco inaczej zapisane niż te pierwotne. Jeżeli w polu akordów wpiszesz np. akord "C#", jego zapis zostanie zamieniony na "Cis" lub jeżeli wpiszesz akord "Es" zostanie on zamieniony na "Dis". Są to te same akordy, ale w różny sposób można je zapisywać. Poniższe narzędzie próbuje rozpoznać co zostało wpisane i zamienia wszystkie akordy na zapis jednolity. Akordy durowe zapisane zostaną od wielkiej litery, akordy molowe, od małej. Więc przykładowo "C dur" będzie zapisane jako "C", natomiast "C moll" zostanie zapisane jako "c". Tak samo "Dis" to "Dis dur" a "dis" to "Dis moll".



Poszczególne akordy należy rozdzielić spacją (odstępem)


Z tego narzędzia możesz też korzystać na swojej stronie. Są na to aż trzy sposoby :

1. Link z automatyczną transpozycją:

Aby wykonać automatyczną transpozycję akordów wystarczy zbudować link do tej strony dodając na końcu znak zapytania, następnie dodać parametr "a" i podać wszystkie akordy rozdzielone średnikami. Przykładowo, aby wykonać automatyczną transpozycję akordów "G a D G D" należy zbudować taki link:

http://www.miotk.eu/transpozycja-akordow-muzyka.html?a=G;a;D;G;D

Warto też w linku dodać opcję otwarcia w nowym oknie (np. target="blank"). Czyli cały link wyglądałby tak:

<a href="http://www.miotk.eu/transpozycja-akordow-muzyka.html?a=G;a;D;G;D" target="_blank">G a D G D</a>

A oto jak to działa: KLIKNIJ TUTAJ

Można też skorzystać ze skróconego linku. Zamiast całego adresu http://www.miotk.eu/transpozycja-akordow-muzyka.html wystarczy wpisać: http://www.miotk.eu/tra/

Cały link będzie więc wyglądał tak:

<a href="http://www.miotk.eu/tra/?a=G;a;D;G;D" target="_blank">G a D G D</a>

A działał będzie tak: G a D G D


2. Wyskakujące okienko z automatyczną transpozycją :

Aby wyskakiwało okienko z transpozycją należy do wyżej podanego linku dodać parametr "w" i nadać mu wartość "1". W takim przypadku pojawi się jedynie okienko z wynikami transpozycji. W całości link wyglądałby tak :

http://www.miotk.eu/tra/?a=G;a;D;G;D&w=1

W tym przypadku warto (nie jest to konieczne, można też wykorzystać powyższe target="blank") skorzystać z opcji wyskakującego okienka. Wyglądałoby to tak :

<a href="http://www.miotk.eu/tra/?a=G;e;D;G;D&w=1"
onclick="window.open(this.href, '',
'resizable=no,status=no,location=no,toolbar=no,menubar=no,
fullscreen=no,scrollbars=no,dependent=no,width=300,height=500');
return false;">


i działało tak : KLIKNIJ TUTAJ

Im więcej akordów, tym szersze okienko należałoby zrobić. Szerokość reguluje się parametrem "width". Parametr "height" odpowiada za wysokość okienka. Wartość 500 jest najlepiej dobrana do wszystkich możliwych transpozycji akordu.

Jak to wszystko działa można zobaczyć na stronie : Kolęda - Wśród nocnej ciszy

3. Wstawienie tabelki na stronę :

Można też wstawić tabelkę z transpozycją na swoją stronę. Nie ma wtedy potrzeby klikania. Widać całą transpozycję od razu. Aby to zrobić należy dodać do strony następujący kod :

<iframe frameborder="0" height="500" name="Transpozycja akordów" scrolling="no"
src="http://www.miotk.eu/tra/?a=G;a;D;G;D&w=1" width="300"></iframe>


Szerokość tabelki ustala się tak jak powyżej, parametrem "width" (w tym przypadku o wartości 300). A wygląda to tak:












 

 

 

 



Parametry kolorów i inne ustawienia można ustawić w stylu przypisanym do "iframe". Ten przykład obok posiada styl:

background-color: rgba(240,240,240,0.8); border-radius: 10px; margin: 1%;

Czyli całość wyglądałaby tak:

<iframe align="left" frameborder="0" height="500" scrolling="no"
src="http://www.miotk.eu/tra/?a=G;a;D;G;D&w=1"
style="background-color: rgba(240,240,240,0.8); border-radius: 10px; margin: 1%;" width="300">
</iframe>


Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, uwagi, pomysły lub informacje o błędach skryptu lub opisu, koniecznie napisz do mnie w komentarzu poniżej.

 

Komentarze(0)

Podpis:
W celu potwierdzenia, zaznacz pole pod znakiem: D
Capcha
(c)2007-2016 Waldemar Miotk - ostatnia aktualizacja silnika 06.02.2016 - Twój IP: 44.201.97.138. Ta strona, aby lepiej działać, używa plików cookie przechowywanych na komputerach użytkowników. Wszystkie prawa do tekstów zamieszczonych na stronie są zastrzeżone, chyba że przy konkretnym tekście znajduje się inna informacja.
go up