główna strona
wróć
Budujemy komunikację miejską
Ostatnia zmiana: 14.10.2007, Autor artykułu: Waldemar Miotk
artykul-0010.jpg

Nadszedł już czas, aby napisać, w jaki sposób stworzyć komunikację miejską w mieście. Być może na początku wystarczy jeden autobus na miasto, ale później, na pewno będzie trzeba ją rozbudować. W tym artykule przedstawiam metodę na budowę komunikacji miejskiej. Zbudujemy przystanki oraz miejsce na stację kolejową przewożących ludzi do innych miast.

 

Budowę komunikacji wykonamy na podstawie miejscowości poniżej :

Miejscowość Puck

Nazwałem ją - Puck - nazwa pojawia się zawsze o okolicach ratusza (w zasadzie po Polsku powinno to być : Urząd Miasta, a w mniejszych : Sołtys). Przy okazji : aby zmienić nazwę miejscowości, klikamy na ratuszu i wpisujemy nową nazwę w polu, gdzie znajduje się stara nazwa. Wyłączamy okienko i nazwa jest już zmieniona. Ale uwaga! Zmieniajmy nazwy miejscowości zanim wybudujemy przystanki, gdyż wszystkie ich nazwy będzie trzeba później zmieniać ręcznie.

Pierwszy rzut oka na miasto i widzimy, iż znajdują się tutaj nie tylko budynki mieszkalne oraz biurowe ale również zakłady.

Zakłady pracy - Przedsiębiorstwa

Na czerwono oznaczyłem księgarnię, która potrzebuje książek z Drukarni w ilości 416 palet dziennie (dużo tam czytają ;-) :

Księgarnia

Jak w większości zakładów poziom pasażerów i poczty jest zazwyczaj znacznie wyższy, niż w budynkach mieszkalnych, więc warto przy takich zakładach postawić przystanek komunikacji miejskiej.

Na mapce pokazanej wcześniej na niebiesko zaznaczyłem zakłady Segregacji odpadów. Również one powodują zwiększony ruch pasażerów i poczty (i to nawet większy, niż Księgarnia - jak wiadomo więcej ludzi ma kontakt ze śmieciami niż z książkami ;-).

Planując ruch w mieście należy też uwzględnić przyszły ruch towarów. Należy pamiętać, iż w okolicach zakładów potrzebne będą Stacje załadunkowe (ale dzisiaj zajmujemy się tylko pasażerami).

Należy też zaplanować stację kolejową do przewozu pasażerów do innych miejscowości. Tak naprawdę przewóz pasażerów staje się opłacalny po wybudowaniu około 50 punktów przejazdu (przystanków, stacji itp.) w ciekawych miejscach.

Tą metodę budowy komunikacji miejskiej opracowałem samodzielnie i każdy może mieć własne doświadczenia. Jeżeli masz własną metodę - opisz mi ją - chętnie umieszczę na stronie.

Krok 1. Rozbudowujemy drogi w mieście uwzględniając przyszłą jego rozbudowę. Drogi kładziemy w miarę tanie. Miasto, jak będzie się rozbudowywało samodzielnie wymieni je na lepsze. Budujemy więc drogi (metoda opisana w artykule "Pierwszy interes - przewozimy towary". Po rozbudowie miasto wygląda tak :

Miasto po rozbudowie

Na niebiesko oznaczyłem miejsce na przyszłą budowę stacji kolejowej do innych miejscowości. Na razie zaplanuję tylko miejsce (oczywiście powstanie też przystanek).

Krok 2. Budujemy przystanki. Tutaj (ja tak robię) iż każdy z przystanków, oprócz pasażerów obsługuje też pocztę, więc wszędzie buduję też skrzynkę pocztową. Przystanki muszą być wybudowane w okolicach budynków ludzi oraz wszystkich zakładów w mieście. Zasada : nie mogą się ze sobą stykać, gdyż postanie jeden wielki przystanek. Tak wygląda miasto zaraz po wybudowaniu przystanków (na razie bez skrzynek pocztowych i poczty) :

Przystanki

Planując przystanki należy pamiętać, iż będziemy je łączyć w linie komunikacji. Przy tak małej miejscowości nie opłaca się budować kilka linii, więc planujemy w ten sposób, aby autobus mógł je przejechać. W większych miejscowościach możemy wybudować kilka linii planując przystanki przesiadkowe.

Krok 3. Budujemy skrzynki pocztowe i poczty. Skrzynki pocztowe budujemy obok dotychczasowych przystanków. Jeżeli nie ma miejsca na drodze budujemy pocztę obok. Całość po takiej budowie wygląda tak :

Skrzynki pocztowe i poczta

Jak wygląda przystanek z dodatkową pocztą oznaczyłem kolorem niebieskim. Przystanek ze skrzynką oznaczyłem kolorem czerwonym. Przystanek z pocztą jest tańszy ale zabiera dodatkowe miejsce obok, gdzie w przyszłości mógłby stać budynek generujący dodatkowy ruch.
Na Zielono oznaczyłem budynki poczty znajdujące się w pasku "Budynki specjalne". Od wielkości poczty zależy ilość przechowywanych tam pakunków. Na zółto oznaczyłem skrzynkę pocztową do budowy na drodze.

Krok 4. Przystanki są wybudowane, teraz musimy wybudować Zajezdnię (Garaż). Tworzymy miejsce i budujemy :

Zajezdnia (garaż)

Krok 5. Tworzymy trasę przejazdu komunikacji (Opis tworzenia trasy znajduje się w artykule Pierwszy interes - przewozimy towary). I tutaj mała uwaga. Tworzymy linię wskazują trasę przejazdu w jedną stronę :

Zarządzanie liniami

Następnie klikamy w przycisk "Trasa powrotna". Spowoduje to przepisanie przystanków w odwrotnej kolejności. Autobus będzie jechał w jedną stronę, następnie zawróci i pojedzie z powrotem. W przewozie pasażerów nie stawiam ograniczeń do ilości zapełnienia autobusu. Jeżeli na jakimś przystanku byłoby za mało ludzi, autobus czekałby na nich i zablokował cały pozostały ruch.

Krok 6. Kupujemy autobus klikając na wybranym modelu. Trzeba zwrócić uwagę na jego cenę, ilość przewożonych pasażerów oraz koszty jazdy. Po zakupie klikamy przycisk "Przypisz linie", następnie "Start" i autobus zaczyna jeździć po zdefiniowanej trasie :

Ruch pojazdów

Dokładnie tak samo kupujemy pocztowóz, przypisujemy do tej samej trasy i puszczamy na trasę klikając przycisk "Start".

To powinno wystarczyć do budowy komunikacji miejskiej w dowolnej miejscowości.

Udanych przewozów.

 

Komentarze(0)

Podpis:
W celu potwierdzenia, zaznacz pole pod znakiem: 7
Capcha
(c)2007-2016 Waldemar Miotk - ostatnia aktualizacja silnika 06.02.2016 - Twój IP: 3.22.79.125. Ta strona, aby lepiej działać, używa plików cookie przechowywanych na komputerach użytkowników. Wszystkie prawa do tekstów zamieszczonych na stronie są zastrzeżone, chyba że przy konkretnym tekście znajduje się inna informacja.
go up