główna strona
wróć
Simutrans - Przepełnione stacje i przystanki
Ostatnia zmiana: 19.02.2010, Autor artykułu: Waldemar Miotk
artykul-0032.jpg

Zmorą każdego gracza w Simutrans jest współczucie dla pasażerów długo oczekujących na stacjach kolejowych lub przystankach autobusowych. Wyobraźcie sobie oczekiwanie na małej stacji na 5000 osób w tłumie 100.000 ludzi na pociąg który mieści jedynie 1000 osób. To musi być horror. Jak sobie z tym problemem poradzić? Może nie podam złotego sposobu, bo sprawa jest dosyć skomplikowana, ale postaram się pokazać metody, które mogą pomóc.

Problem dotyczy nie tylko pasażerów, ale i wszelkich towarów przewożonych w grze (drewna, ropy, węgla itp). Towary zbierają się na stacjach i przystankach i oczekują na przewóz odpowiednim środkiem transportu. Jednak zanim pociąg lub samochód przyjedzie po odbiór, może zebrać się bardzo duża grupa pasażerów/towarów. Każda ze stacji ma odpowiednią pojemność magazynową, która zobaczyć można na ekranie opisującym:

Pojemność magazynowa

Powyższy rysunek informuje nas, iż stacja Syców 8 pomieści pasażerów/towarów w ilości : 6528 sztuk. Oczywiście na stacji zmieści się i większa ilość, ale spowoduje to zmniejszenie atrakcyjności ruchu z naszej stacji. Trzeba więc pamiętać, aby utrzymywać ilość pasażerów/towarów w ilości nie większej niż pojemność magazynowa. Opisywana stacja Syców 8 utrzymywana jest nieprawidłowo. Dlaczego? Sprawdzamy:

Zobaczcie wykres ilości pasażerów/towarów na mapie. Tak wysokie linie ze strzałkami na ich końcu oznaczają, iż na stacji znajduje się zbyt dużo pasażerów oraz poczty (różowy - pasażerowie, żółty - poczta). Teraz po kliknięciu na stacji uzyskamy dodatkowe informacje:

sim64a7

Z rysunku powyżej widzimy, że pojemność magazynowa stacji to 6528 sztuk, a samych pasażerów oczekujących na stacji jest : 40433 osoby, z czego ponad 1000 chce jechać do Kielc oraz ponad 1000 chce jechać do Iławy. Ponadto, jeżeli przewiniemy listę pasażerów do poczty zobaczymy:

sim64a8

Widzimy więc, że nie tylko pasażerowie, ale i poczta zalega w zbyt dużych ilościach na tej stacji. Jak sobie z tym poradzić?

Jest kilka sposobów, z tym że i tak podstawą jest jak najbardziej regularne odbieranie pasażerów ze stacji. Trzeba to jednak robić w sposób uważny. Zbyt częste odbieranie pasażerów spowoduje, iż będzie ich za mało na stacji a w związku z tym pojazdy będą miały wiele pustych przebiegów - a ich poruszanie się kosztuje.

Ponadto można zwiększyć pojemność magazynową stacji/przystanku poprzez zbudowanie dodatkowych budynków/magazynów.

sim64a3

Na pasku budowy linii kolejowych znajdują się dodatkowe budynki stacyjne. Od małych stacji, aż po duży budynek pasażerski, kończąc na budynku magazynu. Przy każdym budynku, jeżeli najedziemy na jego ikonkę na pasku narzędziowym, pojawi się informacja o ile zwiększy się pojemność magazynowa stacji. W przypadku budynku powyżej jest to ilość 320 sztuk. Oczywiście w grze znajduje się błędne tłumaczenie oznaczone jako "Koszt przewozu".

Tak samo można wybrać budynki rozszerzające pojemność magazynową na pasku budynków specjalnych:

sim64a4

Jest ich całkiem spora ilość do wyboru. Każdy z nich rozszerza pojemność magazynową. Oczywiście w grze jest pewne uproszczenie. Można spokojnie postawić "Zbiornik ropy/benzyny" obok przystanku pasażerskiego i zwiększy się jego pojemność o 320, co sugerowałoby, iż ludzie będą oczekiwać na autobus w zbiorniku ropy ;-)

Podsumowując. Warto budować budynki zwiększające pojemność magazynową stacji, jednak nie można tego robić w nieskończoność. Należy więc też koniecznie zwiększyć ilość pojazdów przewożących pasażerów/towary i na dodatek robić to w sposób wyważony i ostrożny. To właśnie jest największa sztuka w grze Simutrans, to właśnie umiejętne przewożenie pasażerów i towarów jest tym, co musimy się nauczyć w trakcie tej gry. Zbyt wielka liczba pojazdów spowoduje straty, zbyt mała, spowoduje przeciążenie stacji. Szukajmy więc "złotego środka".

Powodzenia w grze.
 

Komentarze(0)

Podpis:
W celu potwierdzenia, zaznacz pole pod znakiem: M
Capcha
(c)2007-2016 Waldemar Miotk - ostatnia aktualizacja silnika 06.02.2016 - Twój IP: 3.236.143.154. Ta strona, aby lepiej działać, używa plików cookie przechowywanych na komputerach użytkowników. Wszystkie prawa do tekstów zamieszczonych na stronie są zastrzeżone, chyba że przy konkretnym tekście znajduje się inna informacja.
go up