główna strona
wróć
S.M.A.R.T Atrybut #04 - Start/Stop Mount (Number of spin-up times) - Ilość cykli start/stop
Ostatnia zmiana: 17.10.2016, Autor artykułu: Waldemar Miotk
artykul-0093.jpg

Atrybut #04 -  Start/Stop Mount  - jest atrybutem informacyjnym. Mechaniczny dysk twardy rozpędza swoje talerze podczas uruchamiania całego komputera i zatrzymuje je podczas wyłączania. Ponadto talerze zatrzymywane są podczas przejścia dysku/systemu w stan uśpienia. Po wyjściu ze stanu uśpienia muszą się rozkręcić ponownie.

Mechanika dysku doznaje największych obciążeń podczas uruchamiania, rozpędzania się, dlatego warto czasami, szczególnie przy zakupie dysku używanego, popatrzeć jak wygląda ten parametr. Oto kilka przykładów:

Dysk Seagate ST3000DM001 3TB

Zaznaczyłem tutaj dwa szczególne dla nas w tej chwili pola. Atrybut #04 warto porównywać do ilości włączeń dysku (wartość pobierana z atrybutu #0C). Z powyższego zdjęcia widać, że dysk uruchamiany był 1406 razy ale talerze rozkręcały się 1421 razy. Oznacza to, że 15 razy talerze zatrzymywały się i rozpędzały ponownie mimo włączonego zasilania dysku. Najprawdopodobniej były to przejścia w stan uśpienia dysku podczas pracy systemu operacyjnego. Szczególnie duże różnice w tym parametrze będą w dyskach pracujących w komputerach przenośnych, gdzie oszczędzanie energii ustawione jest znacznie bardziej rygorystycznie niż w zwykłych desktopach.

Czasami jednak z tymi dwoma parametrami dzieją się rzeczy co najmniej zastanawiające, jeżeli nie nazwać ich dziwnymi. Oto przykład:

Maxtor 6Y080L0 80GB

Ilość cykli start/stop to #D2B [HEX], po przeliczeniu na liczby dziesiętne 3371 [DEC]. A ilość włączeń dysku to 4640 razy. Co to może oznaczać? Czy to oznacza, że mimo, że dysk był wyłączony to talerze się kręciły? Raczej nie. Najprawdopodobniej w tym przypadku przyczyną są jakieś problemy z odczytywaniem wartości poszczególnych parametrów S.M.A.R.T. Dodatkowo podejrzenia te może umacniać wartość "Czas pracy dysku".

Bardzo ciekawie wyglądają parametry tego dysku:

WDC WD1600JB 160GB

Atrybut #04 podaje wartość [HEX] 57B co oznacza po przeliczeniu 1403 rozpędzeń głowic, ilość włączeń dysku to 1383 ale ilość przepracowanych godzin to 38888! Oznacza to, że dysk ma duży przebieg godzinny, ale prawdopodobnie musiał przynajmniej przez jakiś czas pracować w systemie pracy ciągłej. Wynika to z podzielenia 38888 przez ilość włączeń 1383. Zazwyczaj każdy komputer wyłączany jest minimum raz dziennie i włączany raz dziennie. Oznacza to, że standardowo komputer na pewno dziennie powinien pracować mniej niż 24 godziny. Jeżeli pracuje przez 24 godziny, to oznacza, że pracuje całą dobę. Jest to system pracy ciągłej. W tym przypadku po przeliczeniu wynika, że na każde włączenie komputer średnio pracował aż 28 godzin. Nie jest to praca ciągła w stricte tych słów znaczeniu, ale na pewno musiał mieć długie czasy pracy bez wyłączenia.

Bliższe informacje o mechanizmie S.M.A.R.T znajdziesz TUTAJ

Informacje o poprzednim atrybucie S.M.A.R.T #03 znajdziesz TUTAJ

Informacje o następnym atrybucie S.M.A.R.T #05 znajdziesz TUTAJ

Komentarze(0)

Podpis:
W celu potwierdzenia, zaznacz pole pod znakiem: Y
Capcha
(c)2007-2016 Waldemar Miotk - ostatnia aktualizacja silnika 06.02.2016 - Twój IP: 3.239.95.36. Ta strona, aby lepiej działać, używa plików cookie przechowywanych na komputerach użytkowników. Wszystkie prawa do tekstów zamieszczonych na stronie są zastrzeżone, chyba że przy konkretnym tekście znajduje się inna informacja.
go up