Wielu informatyków podchodzi do tego atrybutu w sposób lekceważący. Dlaczego? Atrybut o numerze #02 Throughput Performance informuje nas jaka jest ogólna wydajność dysku twardego. Jak samo to określenie, jest to pojęcie mocno niekonkretne, czego w informatyce się nie lubi. A mimo wszystko zmiana wartości tego atrybutu może wskazywać wcześniej niż cokolwiek innego na zbliżające się problemy.
Niestety nie tylko informatycy niechętnie do niego podchodzą. Producenci dysków twardych również dość rzadko implementują go w swoich produktach. A szkoda.
Jak wygląda prawidłowy parametr? Oto przykład poniżej (z programu Smartmontools):
Value jest na poziomie 100, znacznie wyżej niż Threshold (Próg). Wszystko jest prawidłowo. Ale tutaj uwaga. Już najmniejsze drgnienie wartości Value powinno obudzić u nas żyłkę detektywa, który zacznie przyglądać się co się dzieje z dyskiem. Nie jest to oczywiście żadna ważna informacja o tym, że niedługo dysk nam się rozsypie (tak jak parametr #01), ale raczej wskaźnik, że coś może dziać się nie tak. Czasami bywa tak, że pierwszą oznaką zbliżających się problemów jest spadek wydajności dysku, mimo że inne parametry są utrzymane na prawidłowych poziomach. Dlatego warto przyglądać się tej wartości.
Oczywiście każdy dysk będzie miał Threshold (Próg) ustawiony na innym poziomie, dlatego nie należy sugerować się zdjęciem powyżej. Na poniższym zdjęciu jest on ustawiony na 50. Tutaj też jest wszystko prawidłowo.
Również wartość Value (Bieżący) może być różna na różnych dyskach. Oto przykład dysku Seagate:
Warto od czasu do czasu przyglądać się tej wartości ale bez emocji i raczej tylko w celu ustalenia, kiedy zacząć zwracać uwagę na inne atrybuty. Oczywiście wartość atrybutu #02 może być nie zmieniona a mimo wszystko dysk zaczyna się sypać. Oto przykład wręcz klasyczny:
Bliższe informacje o mechanizmie S.M.A.R.T znajdziesz TUTAJ
Informacje o powyższym błędzie atrybutu #01 znajdziesz TUTAJ
Informacje o kolejnym atrybucie #03 znajdziesz TUTAJ