główna strona
wróć
Najprostszy sposób na sprawdzenie zasilacza
Ostatnia zmiana: 17.02.2009, Autor artykułu: Waldemar Miotk
artykul-0022.jpg

W przypadku, gdy komputer całkowicie odmawia uruchomienia się, najczęstszą przyczyną jest uszkodzenie zasilacza. Nie jest to jednak pewne. Jak w najprostszy sposób sprawdzić, czy zasilacz działa?


UWAGA!!! Przy tej pracy należy zachować szczególną ostrożność ze względu na ryzyko porażenia prądem.


1. Odłączamy zasilacz od wszystkich elementów i wyjmujemy go z obudowy.
2. Przygotowujemy proste narzędzie, które ma pomóc uruchomić zasilacz "na krótko". Może to być np. spinacz wygięty w ten sposób aby końcówki znajdowały się w miarę blisko siebie. Może być też inny przewodnik elektryczny (np. drucik).
3. Podłączamy kabel zasilający do zasilacza i włączamy zasilanie.
4. We wtyczce prowadzącej do płyty głównej należy zewrzeć dwa przewody : czwarty i piąty od lewej strony patrząc od przodu wtyczki na stronie na której znajduje się zaczep: najczęściej zielony i czarny przewód. Przewody zwieramy wkładając nasze przygotowane wcześniej "narzędzie" do otworów w dolnej części wtyczki.
5. Jeżeli zasilacz jest sprawny to powinien się uruchomić.
6. Dodatkowym sprawdzeniem może być podłączenie jakiegoś starego urządzenia do zasilacza (np. CD-ROM, stary dysk twardy itp) i uruchomienie ponowne. Urządzenie powinno działać. Radzę używać starego sprzętu ze względu na możliwość przypadkowego uszkodzenia go.

Takie sprawdzenie może być dobrą metodą na szybkie sprawdzenie czy przyczyną problemów jest uszkodzenie zasilacza. Nie sprawdzimy w ten sposób sprawności zasilacza w sposób pewny. Zasilacz różnie może się zachowywać po podłączeniu większego obciążenia. Mogą występować spadki napięć itp.
 

Komentarze(0)

Podpis:
W celu potwierdzenia, zaznacz pole pod znakiem: E
Capcha
(c)2007-2016 Waldemar Miotk - ostatnia aktualizacja silnika 06.02.2016 - Twój IP: 3.236.143.154. Ta strona, aby lepiej działać, używa plików cookie przechowywanych na komputerach użytkowników. Wszystkie prawa do tekstów zamieszczonych na stronie są zastrzeżone, chyba że przy konkretnym tekście znajduje się inna informacja.
go up